Yunus Emre Âşıklar Ölmez!

Âşıklar Ölmez

Posted by on Şub 5, 2016 in Aklımdan Geçenler
No Comments

Bugün bir köpeğin tulumu üzerinde yazılıydı şu cümle: „Ben herşeyi yaparım!“

Ne kadar da güzel özetliyor aslında herşeyi. Hayvan isen her haltı yiyebilirsin. Nefsin ne isterse ona koşarsın. Ne utanma, ne de edebten bir sual yok. Bugün kendini „özgürlükçü“ olarak gören tayfanında kastı bu mudur acaba? „BEN“ varım! „BEN“ yaparım! Ne kadar da aciz olduğumuz şu üç harflik aciz kelime ile ortada: „BEN“

„Sensin“ diyen Mecnun bugün var, aşkı ile var, ruhu ile var. Çünki âşıklar ölmez! Çünki kendini yok etmek ile başlar sonsuzluk. Sadece „O“ var! Çok sevdiğim bir Zaat-ı Şerif geçenlerde, Allah (c.c.) ile Hz. Peygamberi ayrı görme hastalığımızdan, bu ikilikten vazgeçmemiz lâzım buyurmuşlardı. O vakit geriye sadece „O“ kalmaz mı? Tüm varlık sahasını ve iddaasını terketmesi lâzım insanın. Bunu da var olmak için yapmamalı.

Malesef nüanslar o kadar önemsiz hâle geldi ki, artık sadece hedef belirtmekle yetiniyoruz. Peki bu işin „nasılları“ nerede? Bir işi yapmak sadece başarmaktan ibaret mi? Yarın sual sadece yapabildiklerimizden gelse hâlimiz nice olur? Gönül sadece başarmakla mutmain olur mu?

Eskiler birbirlerine saygılı oldukları kadar, tüm âleme, mahlukata ve hatta toprağa taşa bile ayrı muhabbetliydi diyor Sadettin Ökten. Araziyi yapılacak bir mabede uydurmakla değil, mabedi araziye uygun bir düzende inşa etmekle meşgul olurduk. Gerek bir merdivenle süsler eğimi taçlandırırdık. Boğazda ki küçük tekneler bile bir ahenk içinde olmalıydı. Bütün olmalıydı. Binalar kadar, gönüllerimizden taşlaştı artık. Ömrümüzü 200 metre koşusu olarak görmekten uzaklaşmak lâzım.

İnsan kendine şu soruyu sormalı: Geriye baktığında bitirdiklerin mı seni değerli kılar, yoksa edebli tavrın mı? Edeb amelden üstünse eğer, ne biz kalırız geriye, ne de yaptıklarımız. İnsanı sadece „O“na duyduğu muhabbet yüceltir ve cümle âleme sultan eder. Eğer yoksa bizden geriye kalan bir hoş seda, ne biz kalırız geriye, ne de yaptığımız soğuk ameller.

# # # # # #